EESTI KEELES

“Uue maailma spektaakel” on uus ja ennenägematu rahvusvaheline tegevuskunstisündmus  ja näitus, mis võtavad üle Pispala Kaasaegse kunsti keskuse – Hirvitalo, Tamperes.

Tegevuskunst pakub kunstnikele ja publikule suurepäraseid, ainulaadseid võimalusi ja kogemusi  – pealtvaatajad on osa loomisprotsessist ja kunstniku tegevuse kvalitatiivsusväljast. Tegevuskunstisündmus on paik, kust ammutada inspiratsiooni ja võtta tõeline paus igapäevasest reaalsusest. Uue Maailma Spektaakel annab võimaluse luua ja kogeda kaduvat kunsti meie “uues maailmas”. Performanss uuele tõusule Soomes ja kogu Euroopas!

Uue Maailma Spektaakel jätkab sisuliselt sealt, kust Hirvitalo igaastane  Performanssifiesta katki jäi – sihina on lahutada meelt aga ka julgelt lahata tegevus- ja etenduskunsti tulevikunägemusi ja laiendada selle performatiivse välja võimalusi.

Esimese igaastase sündmuse keskpunktiks saab Soome lõunanaaber – Eesti, mis hoolimata oma väiksusest, omab rikkalikku ja arenenud tegevuskunsti traditsiooni.

Näitus “Edela-Eesti anarhismi eripärad” tutvustab foto- ja videodokumentatsiooni kaudu Pärnuga seotud kunstnike loomingut 1990ndate aastate lõpust tänapäevani.  Kunstnikud: Janno Bergmann, Billeneeve, Ville-Karel Viirelaid, Andrus Joonas, Tanel Saar, Siram, Sorge, Rauno Teider, Cnopt, Art Container, Rubens, Tsirkus-Kunst-Teater “Põleva Kaelaga Kirjak”. Näitus on avatud 09.08.- 29.09.  Hirvitalo on avatud näituse ajal teisipäevast pühapäevani 14-19.

KUNSTNIKUD

Kunstnikud, kes osalevad tegevuskunstisündmusel (09.08.-11.08.): Tsirkus-kunst-teater Põleva Kaelaga Kirjak (Eesti) , Gogo Trash (Berliin), Noolegrupp (Eesti) Billeneeve (eesti),  Margus Tiitsmaa (Eesti), Kaarel Kütas (Eesti),  Roi Vaara (Soome), J.K. Ihalainen (Soome).

Uue Maailma Spektaakeli peaesinejad on tuntud Eesti tegevuskunstirühmitus Tsirkus-kunst-teater Põleva Kaelaga Kirjak ja  psühhedeelsed tänavashamaanid  Berliinist – GOGO TRASH!

Põleva Kaelaga Kirjak on massiivne rühm multitalente, kes nimetavad oma tegevust “tsirkus-kunst- teatriks”. See kollektiiv ei jäta kedagi külmaks. Tsirkus-kunst-teater ohverdab kaasaegse kunsti paradigmad ja kultuuri “jalaga perse” naljade ja kotseptuaalsete performansside abil. See on pööraselt naljakas – naerdakse nii enese, kui ka teiste üle. Me lubame teile kloune, näkke, habemega naisi, groteskseid rekvisiite ja muid pöörasusi, mis osutavad meie igapäevaelu veidrustele. Enamik rühma liikmeid on kõrgelt haritud kunstnikud. (http://tsirkus.weebly.com)

GO GO TRASH (Saksa)-  Otse Berliini tänavatelt – looduse ja prügi fusioon. Provokatiivne ja võimas vegan-techno- hõim. (http://gogotrash.org/)

 

 

“Noolegrupp” (Eesti) on Triinu Jürves (19749 ja Villem Jahu (1985). Rühma teosed on installatsioonid või performatiivsed keskkonnad, mille motiivina on anda abstraktsele või spontaanselt lahti hargnevale ideele visuaalne kuju.  Abivahenditeks on tihti video- ja helikunst.  Kunstiteosed on interaktiivsed, kohaspetsiifilised ja dialoogis avaliku ruumiga.  (noolegrupp.blogspot.com)

Søvnterapeuterne (Taani)

”Uneterapeudid” on Kristiaaniast pärit duuo, kes kuulutavad end anonüümseteks melanhoolikuteks. Nende muusika on segu neofolgist, psühhedeelsest rokist ja pungist.

(https://soundcloud.com/the-sleeptherapists)

 

Billeneeve (Eesti) on kunstnik, luuletaja ja houte couture disainer – värvikas ja ekspressiivne. Tema teoste temaatikaks on tihtipeale ilu ja valu. Billeneeve loob elavaid monumente oma loodud kostüümide- ja persooniga, mis on suurem, kui elu.(https://www.facebook.com/pages/category/Fictional-Character/Billeneeve-734095460008557/)

Margus Sorge Tiitsmaa(Eesti) on legendaarne kunstipedagoog ja eesti performanssikunsti grand old man.

(https://www.youtube.com/watch?v=S2PBgxfzlKs)

 

Kaarel Kütas (Eesti) on endine piirivalvur ja militarist, kellest on transformeerunud kaunite kunstide magistriks. Kütas on indiviid, kellel on erakordne sotsiaalne närv.

(https://kaarelkytas.weebly.com/)

 

 

Roi Vaara (Soome) Põhjamaade tuntuim tegevuskunstnik. Ars Fennica laureaat.

(https://fi.wikipedia.org/wiki/Roi_Vaara)

J. K. Ihalainen (Soome) on luuletaja ja Eino Leino auhinna laureaat.

(https://www.facebook.com/JK-Ihalainen-28497779483/)